Huzurevi Ziyareti ve Sıklığı

Huzurevi ne sıklıkla ziyaret edilmeli?

Sevdiklerinizden birinin bir bakımevine taşınmasıyla birlikte, birçok insan ziyaret etme sıklığı konusunda veya ne kadar sıklıkta ziyaret edebilecekleri konusunda endişe duyar.

Bakımevi ziyaretleri için tek tip bir yaklaşım olmasa da, ziyaretin faydalarını anlamak ve sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanı en üst düzeye çıkarmak, bu endişeli anları hafifletebilir.

Bir bakımevinde sevdiklerinizi ziyaret etmenin faydaları nelerdir?

Bir aile üyesini veya arkadaşı bir bakımevinde ziyaret etmenin sizin ve sevdikleriniz için birçok avantajı vardır.

Bakımevindeki sakinleri ziyaret etmek, duygusal refahlarını ve ruh sağlıklarını korumak için son derece önemlidir. Yalnızlık ve izolasyon hislerini azaltır, anlamlı bağlantıları teşvik eder ve sosyal etkileşim ve uyarım için fırsatlar sunar.

Aile üyeleri genellikle bakım planlamasına ve karar alma sürecine dahil olur ve bu bakım ekibi ile iş birliği bireyselleştirilmiş bakımın sağlanmasını artırır. Düzenli aile ziyaretleri, bakım ekibi ile iletişimi artırır ve sakinin genel mutluluğuna ve aidiyet duygusuna katkıda bulunarak genel yaşam kalitesini artırır.

Faydalar şunları içerir:

Bir bakımevine taşınmak, özellikle ilk birkaç hafta boyunca kişiyi sarsabilir. Ancak düzenli ziyaretler, sevdiklerinizin sizin etrafınızda olduğunu bilmesini sağlar ve umarım, herhangi bir izolasyon veya terk edilme hissini azaltır.

Eşiniz, bir kardeşiniz, bir ebeveyniniz veya bir arkadaşınızın bir yerleşim yerinde yaşaması, olumlu bir ilişkiyi sürdürmeyi zorlaştırabilir. Ancak sevdiğinizin yeni evinde birlikte vakit geçirmek, ilişkinizi besleme ve yeni duruma adapte olma fırsatı verebilir.

Sevdiğinizin aldığı bakım türü hakkında endişe duyabilirsiniz, özellikle daha önce sizin tarafınızdan bakım görmüşse. Ancak bakımevinde onlarla vakit geçirmek ve personeli tanımak, onların iyi bakıldığına dair size güvence verirken, olası problemleri daha kolay çözmenize yardımcı olur.

Bakımevine taşınan kişilerin personelle mesafeli olması yaygındır; personeli rahatsız edebileceklerini düşünebilirler veya yeni insanlara açılmaya hazır olmayabilirler. Ancak, sevdiklerinizin etrafında bulunmak, olumlu etkileşimleri teşvik eder ve personelin, bakım gördükleri kişilerin arka planı hakkında daha iyi bir fikir edinmelerini ve dolayısıyla bakım sağlama ve yaşam tarzını daha iyi uyarlama şansını artırır.

Bakımevinde Sevdiklerinizi Ziyaret Ederken İpuçları

Geçiş Sürecini Düşünün

Sevdiklerinizin yakın zamanda bir bakımevine taşınmış olması durumunda, yerleşme süreci başlangıçta zor olabilir. Yeni evlerine alışırken siz de yeni duruma adapte olacaksınız. Bu süreçte, geçici bir ziyaret programı planlamak iyi bir fikir olabilir.

Örneğin, daha önce sevdiklerinizi bakıyorsanız, düzenli olarak ziyaret etmeye başlayabilirsiniz. Bu durum, hem sizin hem de sevdiklerinizin yeni duruma adapte olmasına yardımcı olacaktır. Sevdikleriniz daha yerleşik hale geldiğinde, iş ya da çocuklar gibi diğer sorumluluklarınıza uyum sağlamak için ziyaretlerinizi azaltmaya başlayabilirsiniz.

Geçiş döneminde ziyaret etmek, aynı durumu yaşayan diğer insanlardan destek almanın da bir yolu olabilir. Sevdiklerinizi bir bakımevine taşıma süreci, herkes için zorlu ve duygusal bir zaman olabilir ve aynı deneyimi yaşayan kişilerle konuşmak gerçek bir destek olabilir. Farklı ailelerden insanların birbirleriyle tanıştığını görmek harikadır.

Bir Rutin Oluşturun

Sevdikleriniz yeni evine alıştığında, ziyaretler için bir rutin oluşturmak herkes için gerçekten faydalı olabilir. Belirli bir ziyaret programına sahip olmak, sevdiklerinizi her boş anınızda ziyaret etmeniz gerektiği

İlgili Yazılar